Facebook
Bunt Młodych Duchem
Książki polecane:
Licznik odwiedzin:
Dzisiaj: 9
W tym miesiącu: 155
W tym roku: 6002
Ogólnie: 316263

Od dnia 21-09-2006

Bunt Młodych Duchem

Król Stanisław August w Grodnie

Autor: Dorota Giebułtowicz
23-09-2013

Z cyklu "Widok z Historyczną Treścią": Po upadku insurekcji kościuszkowskiej król Stanisław August na wyraźny rozkaz carycy Katarzyny II musiał opuścić Warszawę i udać się do Grodna. Uciążliwa podróż zimową porą w eskorcie żołnierzy rosyjskich rozpoczęła się 7 stycznia 1795 r i trwała 5 dni.
Dwuletni pobyt na zamku w Grodnie był dla króla pełen upokorzeń — był więźniem stanu, pod bacznym okiem byłego ambasadora Repnina, śledzonym i strzeżonym przez żołnierzy rosyjskich. Nawet w czasie konnych przejażdżek wzdłuż Niemna, które tak lubił, towarzyszyła mu rosyjska eskorta.
Jednak największą gorycz przeżył pod koniec 1795 r., gdy caryca żądała, aby podpisał akt abdykacji, zresztą wbrew polskiemu prawu, które zabraniało królowi zrzeczenia się tronu. Caryca wymogła na nim ten akt w zamian za obietnicę spłaty przez państwa zaborcze ogromnych królewskich długów.
Monarcha podpisał akt abdykacji w Grodnie 25 listopada 1795 r. — o ironio! — dokładnie w 31 rocznicę wstąpienia na tron, a ponieważ był to także dzień imienin Katarzyny, dokument został niezwłocznie posłany kurierem do Petersburga jako swoista wiązanka imieninowa.

Tak abdykował Stanisław August z Bożej łaski król Polski, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Podlaski, Gotlantski, Smoleński, Siewierski i Czernichowski.

(oprac. Dorota Giebułtowicz)
Na zdjęciu: zamek w Grodnie na wysokiej skarpie Niemna
(fot. Alexvav)