Facebook
Bunt Młodych Duchem
Książki polecane:
Licznik odwiedzin:
Dzisiaj: 36
W tym miesiącu: 688
W tym roku: 688
Ogólnie: 219330

Od dnia 21-09-2006

Bunt Młodych Duchem

Apel w sprawie ufundowania dzwonu dla kościoła w Wodoktach na Laudzie

Autor: admin
28-02-2017

Jak już pisaliśmy w poprzednim numerze, podczas obchodów jubileuszu Henryka Sienkiewicza na Laudzie (Litwa) umieszczono na kościele pw. św. Agaty w Wodoktach dwujęzyczną tablicę poświęconą nobliście. Miejscowy proboszcz ks. Remigijus Jurevičius ubolewał, że tego doniosłego wydarzenia nie mógł „obwieścić światu poprzez bicie dzwonu”, ponieważ obecny dzwon jest pęknięty i od ponad dwudziestu lat milczy.
Co ciekawe dzwon w Wodoktach był wykonany w miejscowości Wałdaj w Rosji – 140 km od Nowogrodu Wielkiego. Wałdaj to miejsce o wielkich tradycjach prawosławnych; oprócz klasztorów znajduje się tu znany zakład ludwisarski,  w którym 1995 r. utworzono Muzeum Dzwonów.  
Tak się też składa, że 20 km od miejscowości Wałdaj przez kilka lat miał swój dom nasz moskiewski autor, poeta Aleksander Zorin. Jako redakcja czujemy się więc podwójnie zobowiązani, by inicjatywę ufundowania dzwonu objąć swoim patronatem.
Niech ten dzwon w Billewiczowskich Wodoktach łączy nasze narody.
Zwracamy się do wszystkich Rodaków i miłośników twórczości literackiej Henryka Sienkiewicza o wsparcie finansowe ufundowania dzwonu o imieniu „HENRYK” dla upamiętnienia pisarza noblisty w historycznych Wodoktach, gdzie rozpoczyna się i kończy wielka sienkiewiczowska powieść historyczna „POTOP”.
 Wpłaty można kierować na specjalny rachunek bankowy Sejneńskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami


(B.S. Sejny)
 Nr 47 9354 0007 0000 0005 7046 0001
 Niech dzwon „HENRYK”, który będzie ofiarowany jako wotum dla świątyni na sławnej Laudzie, okrytej chwałą rycerstwa jej Ludu, budzi swym donośnym dźwiękiem w sercach ludzkich chwałę Boga oraz cześć dla praojców za wytrwałość w wierze.
Orientacyjny koszt odlania dzwonu wynosi
40 tys. zł netto.
Kontakt ze Społecznym Komitetem Fundacji Dzwonu można uzyskać pod nr telefonów: kom. 692-420-876 lub 501 127 505.

Komitet działa w składzie:
Lechomir Domaszewicz – przewodniczący (ur. na Laudzie, obecnie mieszka w Warszawie), ks. Remigijus Jurevičius (proboszcz w Wodoktach), Jarosław Domosławski (Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami), Andrzej Pilecki (Wilno), Maciej Cybulski (Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej), Adrianna Adamek-Świechowska.