Facebook
Bunt Młodych Duchem
Książki polecane:
Licznik odwiedzin:
Dzisiaj: 45
W tym miesiącu: 1411
W tym roku: 26633
Ogólnie: 453684

Od dnia 21-09-2006

Bunt Młodych Duchem

W Łucku w styczniu 1429 roku

Autor: Dorota Giebułtowicz
20-03-2014

Na ostatniej stronie okładki: Zjazd monarchów w Łucku w 1429 r.
Dlaczego w styczniu? — zapewne dlatego, że zimową porą łatwiej było przebyć bagniste, dzikie bezdroża Wielkiego Księstwa, wszak „rejzy” krzyżackie też odbywały się zimą. Dlaczego w Łucku? — bo Wołyń był znaczącym nabytkiem Witolda; wielki książę miał się czym chwalić, wszak 20 lat po bitwie pod Grunwaldem zachował nie tylko niezależność, ale stworzył potężne państwo, które podbiło ogromne tereny na wschód i południe.
W dniach 9–29 stycznia 1429 r. zgromadzili się tu niezwykli władcy Wschodu i Zachodu: przybył cesarz i król węgierski Zygmunt Luksemburski, przedstawiciele księcia moskiewskiego, księcia twerskiego, książęta riazański, odojewski, nowogródzki, pskowski, legat papieski, posłańcy zakonu krzyżackiego, Złotej Ordy, Mołdawii, króla Danii i cesarza Bizancjum.
Głównym powodem zjazdu była narada, jak obronić Europę przed potęgą osmańską. Ale Witold miał swój prywatny plan — na zjeździe uzyskał zgodę na koronację (podobno popartą przez cesarza i... wielkiego mistrza krzyżackiego, dążącego do stworzenia przeciwwagi wobec Polski). Odtąd już nie „Magnus Dux”, ale „Rex Lithuaniae”... Witold uzyskał też zgodę Jagiełły, ale później napotkał opór możnowładców polskich, zgodę cofnięto. I choć rok później ją przywrócono, dla Witolda było już za późno — zmarł w październiku 1430 r.
Jak potoczyłyby się losy Polski i Litwy, gdyby unia połączyła dwa królestwa?
(oprac. Dorota Giebułtowicz, na zdjęciu zamek Lubarta w Łucku, fot. Dmitro)